RNCF2010BKE90K9
Mfr.Part #
RNCF2010BKE90K9
Description
RES 90.9K OHM 0.1% 1/3W 2010
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
90.9kOhm
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RNCF
Datasheets
RNCF2010BKE90K9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 90.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C