RNCF2010BKE71R5
Mfr.Part #
RNCF2010BKE71R5
Description
RES 71.5 OHM 0.1% 1/3W 2010
Resistance :
71.5Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
12 Weeks
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2010BKE71R5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 71.5Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C