RNCF2010BKE71K5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BKE71K5
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 71.5K OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Series :
RNCF
Mount :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Resistance :
71.5kOhm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm