RNCF2010BKE68K0
Mfr.Part #
RNCF2010BKE68K0
Description
RES 68K OHM 0.1% 1/3W 2010
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistance :
68kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2010BKE68K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 68kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C