RNCF2010BKE3K92
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BKE3K92
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.92K OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RNCF
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
3.92kOhm
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
250mW
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2010BKE3K92
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 3.92kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C