RNCF2010BKE3K01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BKE3K01
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.01K OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Resistance :
3.01kOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RNCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNCF2010BKE3K01
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 3.01kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C