RNCF2010BKE2M26
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BKE2M26
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.26M OHM 0.1% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.26MOhm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
RNCF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Additional Feature :
PRECISION
Mount :
Surface Mount
Working Voltage :
150V
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RNCF2010BKE2M26
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.26MOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C