RNCF2010BKE205K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BKE205K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 205K OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RNCF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
333mW
Resistance :
205kOhm
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
Published :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
711.2μm
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCF2010BKE205K
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2010BKE205K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 205kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C