RNCF2010BKE162R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BKE162R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 162 OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
162Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RNCF
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power Rating :
250mW