RNCF1210TTY100R
Mfr.Part #
RNCF1210TTY100R
Description
RES 100 OHM 0.01% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
RNCF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
100Ohm
Additional Feature :
PRECISION
Power Rating :
200mW
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.01%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RNCF1210TTY100R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 100Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.01%, -55°C~155°C