RNCF1210TTE49K9
Mfr.Part #
RNCF1210TTE49K9
Description
RES PREC, 49.9 KOHM, 1210, 0.01%
Stock
486
In Stock :
486
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Package :
Digi-Reel?
Size / Dimension :
0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Supplier Device Package :
1210
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination Style :
Pad
Application :
Automotive Grade
Product Length :
3.1
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Thin Film
Product Status :
Active
Current Sensing :
No
Product Depth (mm) :
2.4(mm)
Resistance :
49.9 kOhms
Power Rating :
0.3333 W
Package Type :
SMD
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Thin Film Resistors
Power Rating(s) :
0.33 (1/3)(W)
Length :
3.2 mm
Height :
0.55 mm
Construction :
RECTANGULAR
Failure Rate :
Anti-Surge :
No
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Product Length (mm) :
3.1(mm)
Case Size :
1210
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Resistance Tolerance :
0.01
Number of Terminals :
2
Base Product Number :
RNCF1210T
Packaging :
Tape and Reel
Series :
RNCF
Features :
Thin Film
Resistor Type :
PRECISION
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
±0.01%
Tolerance (+ or -) :
0.01%
Military Standard :
Not Required
Technology :
Product Height (mm) :
0.55(mm)
Product Width :
2.4
Number of Terminations :
2
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Anti-Sulfurated :
Width :
2.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RNCF1210TTE49K9
Stackpole Electronics, Inc. RNCF1210TTE49K9
Precision RNCF Series, Thin Film, 49.9 kOhms, 0.333W, 1/3W, ±0.01%, -55°C ~ 155°C