RNCF1210DTE90R9
Mfr.Part #
RNCF1210DTE90R9
Description
RES 90.9 OHM 0.5% 1/3W 1210
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
90.9Ohm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
200mW
Additional Feature :
PRECISION
Datasheets
RNCF1210DTE90R9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 90.9Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C