RNCF1210DTE8K66
Mfr.Part #
RNCF1210DTE8K66
Description
RES 8.66K OHM 0.5% 1/3W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Power Rating :
200mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
8.66kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm