RNCF1210DTE8K20
Mfr.Part #
RNCF1210DTE8K20
Description
RES 8.2K OHM 0.5% 1/3W 1210
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
200mW
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
8.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF1210DTE8K20
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 8.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C