RNCF1210DTE82R5
Mfr.Part #
RNCF1210DTE82R5
Description
RES 82.5 OHM 0.5% 1/3W 1210
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Power Rating :
200mW
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
82.5Ohm
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF1210DTE82R5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 82.5Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C