RNCF1210DTE82R0
Mfr.Part #
RNCF1210DTE82R0
Description
RES 82 OHM 0.5% 1/3W 1210
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
82Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Power Rating :
200mW
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RNCF
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF1210DTE82R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 82Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C