RNCF1210DTE62K0
Mfr.Part #
RNCF1210DTE62K0
Description
RES 62K OHM 0.5% 1/3W 1210
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Power Rating :
200mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
62kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF1210DTE62K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 62kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C