RNCF1210DTE61K9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE61K9
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 61.9K OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
200mW
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
61.9kOhm
Series :
RNCF
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF1210DTE61K9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 61.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C