RNCF1210DTE54R9
Mfr.Part #
RNCF1210DTE54R9
Description
RES 54.9 OHM 0.5% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
200mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
54.9Ohm
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RNCF1210DTE54R9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 54.9Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C