RNCF1210DTE51K1
Mfr.Part #
RNCF1210DTE51K1
Description
RES 51.1K OHM 0.5% 1/3W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
200mW
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Resistance :
51.1kOhm
Datasheets
RNCF1210DTE51K1
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 51.1kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C