RNCF1210DTE499R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE499R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 499 OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Resistance :
499Ohm
Additional Feature :
PRECISION
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
RNCF
Power Rating :
200mW
Datasheets
RNCF1210DTE499R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 499Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C