RNCF1210DTE47R5
Mfr.Part #
RNCF1210DTE47R5
Description
RES 47.5 OHM 0.5% 1/3W 1210
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Resistance :
47.5Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RNCF
Power Rating :
200mW
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
1210 (3225 Metric)
Datasheets
RNCF1210DTE47R5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 47.5Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C