RNCF1210DTE470R
Mfr.Part #
RNCF1210DTE470R
Description
RES 470 OHM 0.5% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Power Rating :
200mW
Series :
RNCF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
470Ohm
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF1210DTE470R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 470Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C