RNCF1210DTE42R2
Mfr.Part #
RNCF1210DTE42R2
Description
RES 42.2 OHM 0.5% 1/3W 1210
Resistance :
42.2Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
200mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF1210DTE42R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 42.2Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C