RNCF1210DTE40K2
Mfr.Part #
RNCF1210DTE40K2
Description
RES 40.2K OHM 0.5% 1/3W 1210
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
40.2kOhm
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
200mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF1210DTE40K2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 40.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C