RNCF1210DTE309R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE309R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 309 OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
200mW
Series :
RNCF
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
309Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RNCF1210DTE309R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 309Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C