RNCF1210DTE2R21
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE2R21
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.21 OHM 0.5% 1/4W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RNCF
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
200mW
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
2.21Ohm
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
PRECISION
Datasheets
RNCF1210DTE2R21
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.21Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C