RNCF1210DTE2K94
Mfr.Part #
RNCF1210DTE2K94
Description
RES 2.94K OHM 0.5% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
2.94kOhm
Power Rating :
200mW
Tolerance :
±0.5%
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF1210DTE2K94
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.94kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C