RNCF1210DTE2K61
Mfr.Part #
RNCF1210DTE2K61
Description
RES 2.61K OHM 0.5% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
200mW
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
RNCF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C