RNCF1210DTE2K43
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE2K43
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.43K OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
2.43kOhm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RNCF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
200mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W