RNCF1210DTE28K7
Mfr.Part #
RNCF1210DTE28K7
Description
RES 28.7K OHM 0.5% 1/3W 1210
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
PRECISION
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
28.7kOhm
Power Rating :
200mW
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF1210DTE28K7
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 28.7kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C