RNCF1210DTE25K5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE25K5
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 25.5K OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
200mW
Resistance :
25.5kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCF1210DTE25K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 25.5kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C