RNCF1210DTE255R
Mfr.Part #
RNCF1210DTE255R
Description
RES 255 OHM 0.5% 1/3W 1210
Resistance :
255Ohm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Datasheets
RNCF1210DTE255R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RNCF Series, Thin Film, 255Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C