RNCF1210DTE232R
Mfr.Part #
RNCF1210DTE232R
Description
RES 232 OHM 0.5% 1/3W 1210
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
200mW
Tolerance :
±0.5%
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
232Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RNCF1210DTE232R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 232Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C