RNCF1210DTE21R0
Mfr.Part #
RNCF1210DTE21R0
Description
RES 21 OHM 0.5% 1/3W 1210
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Resistance :
21Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
200mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF1210DTE21R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 21Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C