RNCF1210DTE1R96
Mfr.Part #
RNCF1210DTE1R96
Description
RES 1.96 OHM 0.5% 1/4W 1210
Resistance :
1.96Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Working Voltage :
150V
Power Rating :
200mW
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF1210DTE1R96
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.96Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C