RNCF1210DTE1R87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE1R87
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.87 OHM 0.5% 1/4W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
200mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Resistance :
1.87Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
150V
Pbfree Code :
yes
Series :
RNCF
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF1210DTE1R87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.87Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C