RNCF1210DTE1R20
Mfr.Part #
RNCF1210DTE1R20
Description
RES 1.2 OHM 0.5% 1/4W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.2Ohm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
200mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF1210DTE1R20
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.2Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C