RNCF1210DTE1R15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE1R15
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.15 OHM 0.5% 1/4W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RNCF
Ratings :
AEC-Q200
Working Voltage :
150V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
200mW
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C