RNCF1210DTE1M69
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE1M69
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.69M OHM 0.5% 1/4W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.69MOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Working Voltage :
150V
Series :
RNCF
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
200mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF1210DTE1M69
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.69MOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C