RNCF1210DTE1K87
Mfr.Part #
RNCF1210DTE1K87
Description
RES 1.87K OHM 0.5% 1/3W 1210
Power Rating :
200mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1.87kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF1210DTE1K87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.87kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C