RNCF1210DTE1K82
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE1K82
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.82K OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Series :
RNCF
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Resistance :
1.82kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
200mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Additional Feature :
PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Datasheets
RNCF1210DTE1K82
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.82kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C