RNCF1210DTE1K60
Mfr.Part #
RNCF1210DTE1K60
Description
RES 1.6K OHM 0.5% 1/3W 1210
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
1.6kOhm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Power Rating :
200mW
PRECISION
Datasheets
RNCF1210DTE1K60
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.6kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C