RNCF1210DTE143R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE143R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 143 OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
143Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
200mW
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
RNCF
Datasheets
RNCF1210DTE143R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 143Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C