RNCF1210DTE140R
Mfr.Part #
RNCF1210DTE140R
Description
RES 140 OHM 0.5% 1/3W 1210
Resistance :
140Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power Rating :
200mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF1210DTE140R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 140Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C