RNCF1210DTE11R3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTE11R3
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 11.3 OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
200mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RNCF
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
11.3Ohm
Additional Feature :
PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm