RNCF1210DTE105K
Mfr.Part #
RNCF1210DTE105K
Description
RES 105K OHM 0.5% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
PRECISION
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
105kOhm
Power Rating :
200mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RNCF1210DTE105K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 105kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C