RNCF1210DTE100R
Mfr.Part #
RNCF1210DTE100R
Description
RES 100 OHM 0.5% 1/3W 1210
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
200mW
RNCF
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Additional Feature :
PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
100Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF1210DTE100R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 100Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C