RNCF1210DTE100K
Mfr.Part #
RNCF1210DTE100K
Description
RES 100K OHM 0.5% 1/3W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
PRECISION
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
200mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Resistance :
100kOhm
Datasheets
RNCF1210DTE100K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 100kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C