RNCF1210DTC86K6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF1210DTC86K6
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 86.6K OHM 0.5% 1/3W 1210
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
200mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Series :
RNCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.122Lx0.094W 3.10mmx2.40mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
86.6kOhm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RNCF1210DTC86K6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 86.6kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C